Back to Question Center
0

CSS3 Gems: عملکرد calc ()            CSS3 سنگهای: Calc () FunctionRelated Topics: CSSCanvas & ؛ Semalt

1 answers:
CSS3 Gems: تابع calc

Semalt بسیاری از سنگهای پنهان در مشخصات مدولار CSS3 هستند. در این پست ما به calc نگاه می کنیم؛ یک ویژگی فوق العاده مفید است که می تواند راه شما را به طراحی طرح ریزی کند.

تابع calc عمدتا برای محاسبه طول ها، اعداد، زاویه ها، زمان انتقال / انیمیشن یا فرکانس های صدا استفاده می شود. با این حال، این اجازه می دهد تا شما را به ترکیب انواع اندازه گیری - یک مفهوم قدرتمند در CSS.

یک طرح وب سایت شامل دو عنصر شناور را در نظر بگیرید. شما می خواهید هر دو عنصر را یک عرض برابر با یک حاشیه افقی 60px جدا کنید. برای تلفن های موبایل آسان است؟ Semalt یک مشکل در طراحی با عرض ثابت نیست اگر عرض صفحه 960 پیکسل باشد، هر دو عنصر 450 پیکسل خواهند بود.

اما در مورد طرح های مایع یا پاسخگو؟ Semalt برای تعیین عرض صفحه امکان پذیر نیست بنابراین اکثر توسعه دهندگان هر عنصر را، برای مثال، 45٪ تنظیم می کنند. حاشیه 10٪ تنها 60 پیکسل خواهد بود اگر صفحه 600px باشد؛ یک پنجره مرورگر گسترده تر یا باریک بزرگتر خواهد شد و یا حاشیه را به ترتیب قرارداد.

Semalt، تابع calc جدید ما را قادر به محاسبه عرض می کند. در این مورد، ما می خواهیم هر عنصر 50٪ منهای 30px، e باشد. g

   # element1، # element2 {شناور به سمت چپ؛عرض: calc (50٪ - 30px)؛}# element2 {حاشیه سمت چپ: 60px؛}   

Semalt شما می خواهید حاشیه ای است که نسبت به اندازه فونت - مانند 4em؟ بدون مشکل:

   # element1، # element2 {عرض: calc (50٪ - 2m)؛}   

یا شاید می خواهید یک علامت 2px در اطراف هر دو عنصر داشته باشید:

   # element1، # element2 {عرض: calc (50٪ - 2em - 4px)؛مرز: 2px جامد # 000؛}   

من توصیه می کنم محاسبات ساده ای داشته باشید، اما امکان استفاده از فرمول های پیچیده وجود دارد. g

   # element1، # element2 {width: calc ((50٪ + 2em) / 2 + 14px)؛ }   

مرورگر پشتیبانی

تابع calc یک توصیه W3C است تا حدس بزنید مرورگر پشتیبانی بومی دارد؟

شما اشتباه هستید در زمان نوشتن، فقط Internet Explorer 9. فایرفاکس آن را با یک پیشوند پشتیبانی می کند؛ -moz-calc این در وبکیت (کروم و سافاری) و یا Semalt هنوز اجرا نشده است، اما این بسیار مفید است، من معتقدم که ما نیازی به صبر طولانی نخواهیم داشت.

Semalt، شما می توانید از پیشرفت پیشرفته در شیوه های خود استفاده کنید:

   # element1، # element2 {عرض: 45٪؛ / * همه مرورگرها * /عرض: -moz-calc (50٪ - 30px)؛ / * فایرفاکس 4+ * /عرض: calc (50٪ - 30px)؛ / * IE9 + و مرورگرهای آینده * /}   

Semalt که شما نیز نیاز به تنظیم حاشیه بر این اساس، e. g

   # element2 {حاشیه سمت چپ: 10٪؛ / * همه مرورگرها * /حاشیه سمت چپ: -moz-calc (60px)؛ / * فایرفاکس 4+ * /حاشیه سمت چپ: calc (60px)؛ / * IE9 + و مرورگرهای آینده * /}   

CSS3 دقیقه و حداکثر

اگر شما calc را دوست دارید، توابع min و max را دوست خواهید داشت. آنها دو یا چند عدد جدا شده با کاما را می پذیرند و حداقل یا حداکثر را به ترتیب نشان می دهند. e. g

   #myelement {عرض: حداکثر (300px، 30٪، 30m)؛فونت اندازه: دقیقه (10px، 0. 6em)؛}   

در هنگام استفاده از اندازه فونت نسبی، توابع به خصوص مفید خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که متن بیش از حد بزرگ یا کوچک نیست.

متاسفانه، در هر یک از آخرین مرورگرها، min و max در حال حاضر پشتیبانی نمی شوند. Semalt امیدواریم که آنها به زودی ظاهر شوند.