Back to Question Center
0

بهبود تایپوگرافی وب با تنظیم اندازه فونت CSS            بهبود تایپوگرافی وب با استفاده از اندازه فونت CSS تنظیمات موضوع: CSSBootstrapSassFrameworksAudio & ؛ Semalt

1 answers:
بهبود تایپوگرافی وب با تنظیم اندازه فونت CSS

بهبود تایپوگرافی وب با تنظیم اندازه فونت CSSبهبود تایپوگرافی وب با استفاده از اندازه فونت CSS تنظیمات موضوع:
CSSBootstrapSassFrameworksAudio و Semalt

این مقاله توسط Panayotis Matsinopoulos بررسی شده است. با تشکر از تمامی متخصصان سایتPoint برای ایجاد محتوای SitePoint بهترین آن را می تواند باشد!

ویژگی font-size در CSS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا اندازه قلم را با توجه به ارتفاع حروف کوچک به جای حروف بزرگ، تعیین کنند. این امر می تواند به طور قابل توجهی قابلیت خوانایی متن را در وب بهبود بخشد.

در این مقاله، شما درباره اهمیت قلم اندازه تنظیم و نحوه استفاده از آن در پروژه های خود به شما یاد می گیرید.

اهمیت font-size-adjust

بیشتر وب سایت هایی که بازدید می کنید عمدتا از متن هستند. از آنجاییکه کلمه نوشته شده از جمله بخش مهمی از یک وب سایت است، توجه به توجه خاص به نوعی که شما برای نمایش اطلاعات خود استفاده می کنید، منطقی است. انتخاب متن مناسب می تواند تجربه ای لذت بخش را تجربه کند. Semalt، با استفاده از اشتباه می تواند وب سایت را غیر قابل خواندن. هنگامی که تصمیم گرفته اید که متن مورد نظر شما را می خواهید، به طور کلی اندازه مناسب آن را انتخاب می کنید.

اندازه قلم اندازه تمام گزینه های font-family را که می خواهید در یک وب سایت استفاده کنید تعیین می کند. با این حال، اغلب موارد معمولا انتخاب می شود به طوری که گزینه اول font-family شما خوب ظاهر می شود. مشکل زمانی بوجود می آید که انتخاب اول برای بعضی از دلایل در دسترس نیست و مرورگر متن را با استفاده از یکی از فونت هایی که در سند CSS ذکر شده است ارائه می دهد.

به عنوان مثال، با توجه به این قانون CSS:

   بدن {font-family: 'Lato'، وردانا، sans-serif؛}   

اگر 'Lato' که مرورگر شما از فونتهای Google دریافت می کند در دسترس نیست، به جای آن فونت backback بعدی، در این مورد Verdana استفاده می شود. با این حال، احتمال دارد که اندازه فونت با استفاده از 'Lato' در نظر گرفته شود، نه به معنای Verdana.

ارزش عنصر فونت وب چیست؟

اندازه ظاهری یک فونت و همچنین قابلیت خوانایی آن می تواند به طور قابل توجهی برای مقدار ثابت اندازه فونت متفاوت باشد. این به ویژه برای اسکریپت هایی مانند لاتین که بین حروف بزرگ و کوچک تقسیم می شوند، صادق است. در چنین مواردی، نسبت ارتفاع نامه های کوچک به همتایان بزرگ آنها عامل مهمی در تصمیم گیری در مورد خوانایی فونت داده شده است. این نسبت معمولا " ابعاد یک فونت است.

همانطور که قبلا ذکر شد، هنگامی که یک مقدار font-size را تنظیم می کنید، برای تمام خانواده های فونت ثابت باقی می ماند. با این حال، این ممکن است خوانایی فونت backback را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا اگر ارزش نمایشی آن از مقدار جنبه فونت اول انتخابی خیلی متفاوت باشد.

از ویژگی font-size-adjust در چنین شرایطی بسیار مهم است؛ زیرا این امر به شما اجازه می دهد که x-height تمام فونت ها را به همان مقدار تنظیم کنید تا خوانایی آنها بهبود یابد.

انتخاب مقدار مناسب برای فونت اندازه تنظیم

حالا شما اهمیت استفاده از ویژگی font-size-adjust را می دانید، زمان یادگیری نحوه استفاده از آن در وب سایت شما است. این ویژگی نحو زیر دارد:

   font-size-adjust: none | <شماره>   

مقدار اولیه font-size-adjust none است. مقدار هیچ کدام بدین معنی است که هیچ مقدار تنظیم font-size از گزینه های مختلف font-family تنظیم نمی شود.

شما همچنین می توانید مقدار font-size-adjust را به یک عدد تنظیم کنید. ارتفاع x برابر با تعداد داده شده است که توسط اندازه قلم ضرب شده است. این می تواند خوانایی فونت ها را با اندازه های کوچک کمی افزایش دهد. در اینجا یک مثال از استفاده از ویژگی font-size-adjust است.

   فونت اندازه: 20px؛font-size-adjust: 0. 6؛   

ارتفاع x تمام فونت ها اکنون 20 پیکسل * 0. 6 = 12 پیکسل می باشد. اندازه واقعی فونت مشخص شده را می توان تغییر داد تا اطمینان حاصل شود که x-height همیشه در 12px باقی می ماند. اندازه فونت جدید فونت داده شده را می توان با استفاده از این فرمول محاسبه کرد:

c = (a / a ') s .

c اندازه فونت برای استفاده است، s تعیین شده اندازه فونت ، a مقدار جنبه مشخص شده توسط font-size-adjust property است و a ' مقدار جنبه فونت است که باید تنظیم شود.

شما نمی توانید font-size-adjust را به مقدار منفی تنظیم کنید. مقدار 0 به متن بدون ارتفاع خواهد رسید. به عبارت دیگر، متن به طور موثری پنهان خواهد شد. در مرورگرهای قدیمی، مانند فایرفاکس 40، مقدار 0 برابر با تنظیم font-size-adjust - none است.

در بیشتر موارد، توسعه دهندگان به طور کلی با چند اندازه فونت ارزش را آزمایش می کنند تا ببینند چه چیزی برای فونت مورد نظر مناسب است. این به این معنی است که به طور ایده آل، آنها می خواهند ارتفاع x تمام گزینه های فونت را با x-height فونت اول خود انتخاب کنند. به عبارت دیگر، مناسب ترین مقدار برای font-size-adjust مقدار ارزش یک فونت اول انتخاب شما است.

نحوه دانستن ارزش عنصر فونت

برای تعیین ارزش عنصر مناسب برای یک فونت، می توانید بر این واقعیت متمرکز شوید که اندازه فونت تنظیم شده باید همان اندازه فونت اصلی باشد که شما مشخص کرده اید . این بدان معنی است که a باید در معادله قبلی برابر با a باشد.

اولین قدم برای محاسبه ارزش عنصری ایجاد دو عنصر است. هر دو عنصر حاوی یک حرف و یک مرز در اطراف هر حرف هستند (حروف باید برای هر دو عنصر باشند؛ زیرا ما باید مقایسه بین آنها را داشته باشیم). همچنین هر دو عنصر برای مقدار font-size یکسان هستند، اما تنها یکی از آنها از ویژگی font-size-adjust استفاده می کند. هنگامی که مقدار font-size-adjust برابر با مقدار تصویر یک فونت مشخص می شود، هر دو حرف در هر عنصر از اندازه یکسان خواهند بود.

در نسخه ی بعدی، من یک مرز را در اطراف حروف 't' و 'b' ایجاد کرده ام و یک مقدار متفاوت font-size-adjust برای هر یک از جفت ها اعمال کردم.

قطعه مربوط به Semalt:

  . تنظیم یک {font-size-adjust: 0. 4؛} تنظیم-b {font-size-adjust: 0. 495؛} تنظیم-c {font-size-adjust: 0. 6؛}   

همانطور که می توانید در نسخه ی نمایشی زنده زیر مشاهده کنید، یک مقدار اندازه فونت بزرگتر، حروف را بزرگتر می کند و مقدار پایین تر حروف را کوچکتر می کند. هنگامی که font-size-adjust برابر با مقدار تصویر می شود، جفت ها به همان اندازه می رسند.

از طریق SitePoint (SitePoint) در CodePen مقدار Pen Thinking را تعیین کنید.

استفاده از font-size-adjust در وب سایت ها

نسخه ی نمایشی زیر از مقدار font-size-adjust استفاده می کند که در نسخه ی قبلی CodePen برای فونت "Lato" محاسبه شده است font size 'Verdana' ، که به عنوان فونت backback عمل می کند. یک دکمه تنظیم را روشن یا خاموش می کند به طوری که شما می توانید تفاوت خود را ببینید:

قلم را با استفاده از font-size-adjusted در وب سایت ها توسط SitePoint (SitePoint) در CodePen مشاهده کنید.

هنگامی که شما با یک مقدار بزرگتر از متن کار می کنید اثر بیشتر قابل توجه است. Semalt، مثال فوق باید همچنان کافی باشد تا ایده ی مفید بودن این ویژگی را به شما نشان دهد. شروع از نسخه های 43 و 30، Chrome و Opera این ویژگی را پشت پرچم «ویژگی های بستر وب وب Experimental» پشتیبانی می کنند که می توانند در پرچم های chrome: // فعال شوند. Edge و Safari از ویژگی font-size-adjust پشتیبانی نمی کند.

اگر تصمیم به استفاده از این ویژگی دارید، پشتیبانی از مرورگر پایین تر نباید در همه موارد باشد. این ویژگی با در نظر گرفتن سازگاری عقب مانده طراحی شده است. مرورگرهای غیرمستقیم به طور معمول در حالی که از مرورگرها پشتیبانی می کنند، متن اندازه فونت را بر اساس مقدار مقدار فونت تنظیم می کنند.

نتیجه گیری

پس از خواندن آموزش، اکنون می دانید که ویژگی font-size-adjust چه کار می کند، چرا مهم است و چگونه می توان از ارزش تصویری فونت های مختلف استفاده کرد.

از آنجا که font-size-adjust در مرورگرهای قدیمی تردید می کند، می توانید پیش بروید و امروز از آن استفاده کنید تا خوانایی متن را در وب سایت های تولید بهبود بخشید.

آیا می دانید برخی از ابزار یا راهنمایی های دیگری که می تواند به کاربران کمک کند محاسبات مقادیر یک فونت را به سرعت انجام دهد؟ اجازه دهید خوانندگان هم در نظرات بشنوند.

March 1, 2018